Neizostavan dio proizvodnog procesa su i greške. Kada je o zavarivanju riječ, događaju se nesvršenosti koje nastaju tijekom različitih postupaka. Postoje različiti razlozi zbog kojih se tijekom proizvodnog procesa javljaju nedostaci u zavarivanju.
Riječ je o usluzi koja se koristi u proizvodnoj industriji za spajanje metala u izgradnji zgrada, mostova, automobila, zrakoplova, cijevi i mnogih drugih objekata. Međutim, zavarivanje nije savršen proces jer se brojne vrste zavarenih nedostataka mogu pojaviti iznutra ili izvana u zavarenom metalu.

 

Najčešći nedostaci pri zavarivanju

Defekt zavara nastaje zbog lošeg zavara uslijed čeka je oslabljen spoj zavara. Definira se kao točka izvan prihvatljive tolerancije u procesu zavarivanja. Uobičajeni uzroci grešaka pri zavarivanju proizlaze iz neispravnih uzoraka zavarivanja, odabira materijala, vještina ili postavki stroja, uključujući brzinu zavarivanja, struju i napon.

Kada zavareni metal ima nedostatak zavarivanja, postoji više opcija za rješavanje problema. U nekim slučajevima, metal se može popraviti, ali u drugim slučajevima sam metal se rastali i postupak zavarivanja treba ponoviti.

Nepravilnosti u zavarivanju mogu se klasificirati u dvije glavne kategorije: unutarnji nedostaci zavarivanja i vanjski nedostaci zavarivanja.

 

Vanjski nedostaci zavarivanja

Vanjski nedostaci zavarivanja odnose se na diskontinuitete u metalu zavara koji su vidljivi golim okom. Pukotine metala su najgori nedostatak zavarivanja jer mogu brzo napredovati u veće, što neizbježno dovodi do oštećenja. Pukotine nastale zavarivanjem također se mogu pojaviti pri različitim temperaturama:

  • Vruće pukotine nastaju kada zavareni spojevi kristaliziraju jer se osnovni metali zagrijavaju iznad 10000°C. Jedan od primarnih razloga za nastanak vrućih pukotina je kada se u zavarivanju koristi neodgovarajući dodatni metal.
  • Hladne pukotine nastaju nakon procesa hlađenja metala zavara.

 

Poroznost je stvaranje rupa u zavarenoj kupki koje nastaju zbog mjehurića plina koji ne mogu izaći. Obično je to jedan od uobičajenih nedostataka pri zavarivanju pri korištenju zaštitnog plina, koji je prisutan u tehnikama zavarivanja kao što je, na primjer, TIG zavarivanje.

Odsutnost, nedostatak ili previše zaštitnog plina može dovesti do onečišćenja metala, što smanjuje čvrstoću zavara. rukovanje ili oštećena boca zaštitnog plina.

Undercut se može formirati na različite načine, ali uglavnom je vezan za dva razloga. Prvi je korištenje prekomjerne struje – rubovi spoja tope se i ispuštaju u zavar.

Drugi razlog nije da se u zavar nanese dovoljno metala za punjenje. To rezultira smanjenim poprečnim presjekom što znači da postoje zarezi ili žljebovi duž zavara, koji povećavaju naprezanje kada je materijal izložen zamornom opterećenju. Ova se greška javlja na vrhu zavara ili u slučaju višeslojnih zavara, na plohi za taljenje.

Preklapanje je višak metala koji se širi. Rasprostranjeni dodatni metal nije pravilno pomiješan s osnovnim metalima. Obično dolazi u okruglom obliku iznad zavarenog spoja. Otvorena rupa je izložena kada proces zavarivanja slučajno prodre kroz cijelu debljinu osnovnog metala, stvarajući prožimanje ili taljenje. Ovo je jedan od uobičajenih nedostataka zavara kod zavarivanja tankih metala.

Prskanje je kvar pri zavarivanju koji nastaje kada metalne kapljice dospiju na metalnu površinu. Stvrdnjava se i zalijepi za metalnu površinu nakon što se ohladi. U većini slučajeva, prskanje ne mijenja strukturni integritet zavara, ali općenito se mora ukloniti, povećavajući ukupne troškove.

Ispunjavanje se događa kada se premalo metala za zavarivanje nataloži u spoj. Kao rezultat toga, dio matičnog materijala ostaje nestopljen i spoj je nedovoljno ispunjen. Ovi nespojeni dijelovi, čak i kada su mali, djeluju kao potencijalni podizači stresa.

Mehanička oštećenja su udubljenja prisutna u zavarenom spoju zbog oštećenja od pripreme, rukovanja, zavarivanja, upotrebe opreme i drugih čimbenika.

Nepravilno pozicioniranje metala prije ili tijekom postupka zavarivanja može dovesti do neusklađenosti. Loše poravnanje metala podložno je uvjetima zamora, posebno ako se koristi za zavarivanje cijevi.

 

Unutrašnji nedostaci pri zavarivanju

Postupci zavarivanja koji stvaraju nedostatke zavara nevidljive golim okom kategorizirani su kao unutarnji nedostaci pri zavarivanju.

Zavareni spoj koji u svom sastavu sadrži trosku ugrožava žilavost i strukturu metala. Troska se može pojaviti samo na površini metala zavarivanja ili između ciklusa zavarivanja. Ovaj defekt zavara uobičajen je za postupke koji koriste prašak, kao što je zavarivanje u obliku štapića, zavarivanje punjenom jezgrom, zavarivanje pod praškom i tvrdo lemljenje.

Nepotpuno stapanje nastaje zbog lošeg zavarivanja pri čemu se metali prethodno skrućuju, stvarajući praznine u zoni zavara. Kada zavarivač ne može ispravno rastopiti osnovni metal s osnovnim metalom, to rezultira nedostatkom fuzije.

Nepotpuno prodiranje općenito se događa tijekom sučeonog zavarivanja, pri čemu razmak između metala nije u potpunosti ispunjen kroz debljinu spoja. To znači da jedna strana zgloba nije srasla u korijenu.

Moderne tehnologije omogućuju učinkovitije izvođenje tehnika zavarivanja. Uz brojne ispitne metode koje olakšavaju otkrivanje različitih vrsta nedostataka zavarivanja, izvođenje i otklanjanje tih nedostataka postaje sve bolje.

Usredotočenost na poboljšanje strojeva i tehničkih vještina čini razliku kada je u pitanju ograničavanje nedostataka zavara. To navodi mnoge industrije na proizvodnju proizvoda više kvalitete nego ikad prije.


 

Podijeli članak: